Test rychlosti ZFS s kompresí a ZIL

Nějakou dobu se mi doma povalují disky ze starších serverů, povětšinou SAS 73GB 15k RPM. Pro tyhle disky už v dnešní době nemám moc využití, do serverů jsou prostě malé. Chtěl jsem ale vyzkoušet, zda by mohly efektivně sloužit alespoň jako ZIL u ZFS a být mi tak k něčemu dobré.

Testy jsem prováděl na náledujícím stroji s nainstalovaným SmartOS

První sada testů probíhala nad mirrorem ze 146GB disků bez ZILu:

Druhá sada testů probíhala nad stejným poolem s přidaným mirrorem ze 73GB disků jako ZILem:

První test v každé sadě probíhal s vypnutou kompresí:

Druhý test v každé sadě probíhal se zapnutou kompresí GZIP na nejvyšší level:

Testoval jsem pomocí bonnie++ s následujícím nastavením:

Pro snadnější porovnání výsledků jsem sestavil přehlednou tabulku:

ZFS ZIL compression test results

Co si z toho všeho vyvodit?

  • Použít 15k RPM SAS jako ZIL pro 10k RPM SAS nemá cenu. Možná by výledky byly lepší, kdyby byl pool ze 7200 RPM SATA disků, ale pochybuju o tom. Možná by byly lepší, kdyby bylo více konkurentních zápisu, ale dělat další testy se mi už nechce.
  • To že komprese disku zrychluje jsem věděl už předtím, ale že je to o tolik, to jsem opravdu netušil. Ačkoliv z raw výsledků je patrný slušný nárůst využití CPU, komprimovat pool se jednoznačně vyplatí.
  • Pro někoho může být matoucí, že se komprimovaná data čtou a zapisují rychleji, než data nekomprimovaná. Je to z toho důvodu, že disk díky kompresi musí provést méně seeků, ať už při čtení nebo zápisu. Na dnešních CPU je overhead komprese opravdu malý, výkon serveru jako celku to tedy ovlivní spíše pozitivně.
  • Pozor na některá SSD, která by jste chtěli použít pro pool. Často si data komprimují samy, aby méně opotřebovávaly paměťové čipy. V takovém případě je komprese na poolu spíše kontraproduktivní.

ZIL: off, komprese: off

ZIL: off, komprese: gzip-9

ZIL: on, komprese: off

ZIL: on, komprese: off

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *